| Global Score | |
| 23.7 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Sonim | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 4.69 x 2.20 x 0.94 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 4.52 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| 85 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 5 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.72 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 has a general score of 80.7, which is much better than the Sonim XP3 Enduro's 23.7 overall score. Galaxy Note 3 is a incredibly thinner but a lot heavier phone than Sonim XP3 Enduro. Galaxy Note 3 features a much more vibrant screen than Sonim XP3 Enduro, because it has way more pixels per inch of display and a much higher resolution of 1920 x 1080.
Samsung Galaxy Note 3 counts with a much better performing processor than Sonim XP3 Enduro, because it has 8 more cores and a graphics processing unit. Galaxy Note 3 takes way better pictures and videos than Sonim XP3 Enduro. The Samsung Galaxy Note 3 counts with a much better memory for applications, games, photos and videos than Sonim XP3 Enduro, because it has an external SD slot that allows a maximum of 64 GB.
Galaxy Note 3 counts with a much longer battery life than Sonim XP3 Enduro, because it has a 3200mAh battery size instead of 1100mAh.
The Samsung Galaxy Note 3 not only is the best phones between the ones we are comparing here, but it's also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.