| Global Score | |
| 39.5 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.02 x 1.95 x 0.63 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 4.23 ounces | 6.21 ounces |
| Black and Red | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 269.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 154 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 286,72 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 1.9 | 8.12 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 5.5 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.5 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 430 hours standby time 10 hours talk time | 20 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 4 has a general score of 81.6, which is a lot better than the Sony Ericsson Hazel's 39.5 global score. The Galaxy Note 4 is a notably thinner but noticeably heavier cellphone than the Sony Ericsson Hazel. The Samsung Galaxy Note 4 has a very superior processor than Sony Ericsson Hazel, because it has a graphics processing unit and a larger number of cores (and faster).
Galaxy Note 4 features a much sharper screen than Sony Ericsson Hazel, because it has a lot higher screen pixel density, a way bigger display and a lot higher resolution of 2560 x 1440 pixels. The Samsung Galaxy Note 4 shoots much better photographs and videos than Sony Ericsson Hazel, because it has a much more mega pixels back camera.
Samsung Galaxy Note 4 counts with much more storage for applications and games than Sony Ericsson Hazel, because it has a SD extension slot that admits a maximum of 128 GB and 31,72 GB more internal memory. The Samsung Galaxy Note 4 counts with a very superior battery duration than Sony Ericsson Hazel.
The Samsung Galaxy Note 4 and the Sony Ericsson Hazel cost exactly the same, making buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.