| Global Score | |
| 39.5 | 83.5 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-11 |
| 4.02 x 1.95 x 0.63 inches | 5.65 x 2.78 x 0.27 inches |
| 4.23 ounces | 4.87 ounces |
| Black and Red | Black, Blue, Gold and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 269.00 | $ 260.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5.1 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 154 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| 286,72 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot | No SD card slot |
| 1.9 | 5.8 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 5.5 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 3.5 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2550mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 430 hours standby time 10 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S6 has a general score of 83.5, which is way better than the Sony Ericsson Hazel's score of 39.5. The Samsung Galaxy S6 design is much thinner but heavier than the Sony Ericsson Hazel. The Samsung Galaxy S6 counts with a very superior processor than Sony Ericsson Hazel, because it has a graphics processing unit, more cores and a 64 bits processing unit.
The Samsung Galaxy S6 features an incredibly better display than Sony Ericsson Hazel, because it has a way higher 2560 x 1440 pixels resolution, much more pixels per inch in the screen and a much larger display. Samsung Galaxy S6 features much more memory capacity to store more apps and games than Sony Ericsson Hazel, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 31,72 GB more internal storage capacity.
Samsung Galaxy S6 has a lot better camera than Sony Ericsson Hazel, because it has a back-facing camera with way more mega pixels. The Samsung Galaxy S6 counts with a very superior battery performance than Sony Ericsson Hazel.
In addition to being the best phone in our current comparison, the Samsung Galaxy S6 is also cheaper than the Sony Ericsson Hazel, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.