| Global Score | |
| 24.9 | 55.3 |
| Basic Information | |
| Sony | ZTE |
| -- | Android 7.1 Nougat |
| 2005-11-14 | 2017-10-05 |
| 4.00 x 1.70 x 0.70 inches | 5.72 x 2.85 x 0.36 inches |
| 2.90 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 128 pixels | 854 x 480 pixels |
| STN | TFT |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0 | 7.48 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2500mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 280 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.48 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
ZTE Blade Vantage is a lot better than the Sony Ericsson J220, getting a 55.3 score against 24.9. The ZTE Blade Vantage body is incredibly newer and incredibly thinner, but way heavier than Sony Ericsson J220. The ZTE Blade Vantage has a really superior performance than Sony Ericsson J220, because it has a larger number of cores.
ZTE Blade Vantage counts with an incredibly better screen than Sony Ericsson J220, because it has a much higher resolution of 480 x 854 pixels. The ZTE Blade Vantage counts with a way better camera than Sony Ericsson J220. The ZTE Blade Vantage features a much greater storage capacity to store more apps and games than Sony Ericsson J220, because it has a SD memory slot that holds a maximum of 256 GB.
The ZTE Blade Vantage features a superior battery performance than Sony Ericsson J220.
ZTE Blade Vantage costs the same than Sony Ericsson J220.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.