| Global Score | |
| 29.4 | 55.3 |
| Basic Information | |
| Sony | ZTE |
| -- | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-10-05 |
| 3.89 x 1.83 x 0.76 inches | 5.72 x 2.85 x 0.36 inches |
| 3.28 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 854 x 480 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| 41,98 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0.4 | 7.48 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.63 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2500mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 8 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
ZTE Blade Vantage is much better than Sony Ericsson K700, with a global score of 55.3 against 29.4. The ZTE Blade Vantage construction is thinner but much heavier than Sony Ericsson K700. ZTE Blade Vantage features a much sharper display than Sony Ericsson K700, because it has a much better resolution of 480 x 854px.
ZTE Blade Vantage counts with a superior storage to install games and applications than Sony Ericsson K700, because it has more internal memory and a slot for an SD memory card that admits a maximum of 256 GB. The ZTE Blade Vantage has a very superior hardware performance than Sony Ericsson K700, because it has a greater number of cores (and faster).
ZTE Blade Vantage has a much better camera than Sony Ericsson K700, because it has a lot better resolution back facing camera. The ZTE Blade Vantage counts with a much longer battery duration than Sony Ericsson K700.
ZTE Blade Vantage costs the same than Sony Ericsson K700.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.