| Global Score | |
| 29.6 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| Symbian 7.0 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 4.53 x 2.24 x 0.94 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 5.29 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 245.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 208 x 320 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 65,54 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| Memory Stick Duo external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.5 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 3.63 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Polymer Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 16 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 is a lot better than Sony Ericsson P910, with a score of 80.7 against 29.6. Galaxy Note 3 has Android 5.0 OS, while Sony Ericsson P910 counts with Symbian 7.0 OS. The Galaxy Note 3 is a incredibly thinner but heavier cellphone than the Sony Ericsson P910. Galaxy Note 3 features a much sharper display than Sony Ericsson P910, because it has a way better 1920 x 1080 resolution.
Galaxy Note 3 has a way better processing power than Sony Ericsson P910, because it has an extra GPU and 7 more cores. The Galaxy Note 3 has a superior storage for apps and games than Sony Ericsson P910, because it has 64 GB internal memory. Samsung Galaxy Note 3 counts with a way better camera than Sony Ericsson P910, because it has a back-facing camera with a lot higher resolution and a much higher video resolution.
The Samsung Galaxy Note 3 has a way better battery life than Sony Ericsson P910, because it has a 220% bigger battery size.
The Galaxy Note 3 and the Sony Ericsson P910 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.