| Global Score | |
| 29.6 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| Symbian 7.0 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.53 x 2.24 x 0.94 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 5.29 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 245.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 208 x 320 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 65,54 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| Memory Stick Duo external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.5 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Polymer Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 480 hours standby time 16 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge has a general score of 81.7, which is a lot better than the Sony Ericsson P910's score of 29.6. Galaxy Note Edge's body is extremely thinner but heavier than the Sony Ericsson P910. The Galaxy Note Edge counts with Android 5.0 operating system, and Sony Ericsson P910 comes with Symbian 7.0 operating system.
Galaxy Note Edge counts with a much better processing power than Sony Ericsson P910, because it has more cpu cores and a graphics co-processor. Samsung Galaxy Note Edge has a much sharper display than Sony Ericsson P910, because it has a much better resolution of 2560 x 1440. Galaxy Note Edge takes greater photographs and videos than Sony Ericsson P910, because it has a lot better 3840x2160 (4K) video resolution and a much better resolution camera.
The Samsung Galaxy Note Edge counts with a much better storage for games and applications than Sony Ericsson P910, because it has 32 GB internal storage. Samsung Galaxy Note Edge features a superior battery lifetime than Sony Ericsson P910, because it has a 3000mAh battery size against 1000mAh.
The Galaxy Note Edge costs a bit more money than Sony Ericsson P910, but it's still a convenient choice, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.