| Global Score | |
| 24.5 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.62 x 1.61 x 0.77 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.14 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 130.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 570mAh Li-Polymer Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 180 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.84 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is a lot better than Sony Ericsson T600, having a 76.1 score against 24.5. The Samsung Galaxy S4 body is much thinner but extremely heavier than the Sony Ericsson T600. The Galaxy S4 features a much more powerful CPU than Sony Ericsson T600, because it has a GPU and a larger number of faster cores.
The Galaxy S4 has a much better looking display than Sony Ericsson T600. The Galaxy S4 has a much greater memory to install applications and games or saving photos and videos than Sony Ericsson T600, because it has a SD memory card expansion slot that supports up to 64 GB. The Galaxy S4 features a much longer battery life than Sony Ericsson T600, because it has a 356% more battery size.
Galaxy S4 shoots greater photos and videos than Sony Ericsson T600.
Samsung Galaxy S4 and the Sony Ericsson T600 cost the same, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.