| Global Score | |
| 28.7 | 48.9 |
| Basic Information | |
| Sony | Nokia |
| -- | Symbian Belle |
| -- | 2011-08-24 |
| 4.00 x 1.70 x 0.70 inches | 4.37 x 2.09 x 0.56 inches |
| 3.26 ounces | 3.53 ounces |
| -- | Black, Green, Pink and White |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.2 inches |
| 128 x 160 pixels | 360 x 640 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 229 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 7.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.38 |
| Storage | |
| 2,05 MB internal memory | 2 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.1 | 3.22 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 3.08 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.3 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 1200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 315 hours standby time 14 hours talk time | 540 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 2.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Nokia 600 is way better than the Sony Ericsson T637, having a overall score of 48.9 against 28.7. The Nokia 600 is a somewhat thinner but just a little bit heavier device than the Sony Ericsson T637. Nokia 600 features an incredibly better display than Sony Ericsson T637, because it has a way better resolution of 640 x 360px.
Nokia 600 counts with a much faster processor than Sony Ericsson T637, because it has 1 more cores. Nokia 600 counts with a much greater storage capacity to install games and applications than Sony Ericsson T637, because it has 2 GB internal memory and an external SD slot that allows a maximum of 32 GB.
The Nokia 600 has a lot better camera than Sony Ericsson T637, because it has a camera with a much higher 5 mega pixels resolution. The Nokia 600 has a much better battery duration than Sony Ericsson T637.
The Nokia 600 costs the same than Sony Ericsson T637.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.