| Global Score | |
| 28.7 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Sony | ZTE |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 4.00 x 1.70 x 0.70 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| 3.26 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 854 x 480 pixels |
| TFT | -- |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| 2,05 MB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.08 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) and HSPA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 315 hours standby time 14 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
ZTE Sonata 3 has an overall score of 52.2, which is a lot better than Sony Ericsson T637's 28.7 global score. ZTE Sonata 3 is a notably heavier but thinner cellphone than the Sony Ericsson T637. ZTE Sonata 3 features a much sharper display than Sony Ericsson T637, because it has a way higher resolution of 480 x 854.
ZTE Sonata 3 features a much better hardware performance than Sony Ericsson T637, because it has a higher number of cores (and they are faster). The ZTE Sonata 3 has a greater camera than Sony Ericsson T637, because it has a lot higher resolution back facing camera. The ZTE Sonata 3 has a much better memory capacity for games and applications than Sony Ericsson T637, because it has 8 GB more internal storage and a SD memory card expansion slot that supports a maximum of 64 GB.
ZTE Sonata 3 counts with a very superior battery life than Sony Ericsson T637.
The ZTE Sonata 3 and the Sony Ericsson T637 cost exactly the same, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.