| Global Score | |
| 25 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.97 x 1.89 x 0.77 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 3.14 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 101 x 80 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| STN | TFT |
| -- | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| GPRS and GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Polymer Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 390 hours standby time 12 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.08 | 2.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Infra-red port | -- |
The Samsung C3590 is way better than the Sony Ericsson t68i, with a 39.7 score against 25. Samsung C3590 is a somewhat thinner but somewhat heavier device than the Sony Ericsson t68i. The Samsung C3590 has a lot better looking screen than Sony Ericsson t68i, because it has a way higher resolution of 320 x 240px.
The Samsung C3590 features a faster processor than Sony Ericsson t68i, because it has an extra graphics processor and a higher number of cores. The Samsung C3590 counts with much more memory for applications, games, photos and videos than Sony Ericsson t68i, because it has a SD extension slot that holds a maximum of 32 GB.
The Samsung C3590 counts with a very superior camera than Sony Ericsson t68i. The Samsung C3590 features just a little bit longer battery life than Sony Ericsson t68i, because it has 800mAh of battery capacity against 700mAh.
The Samsung C3590 and the Sony Ericsson t68i cost exactly the same, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.