| Global Score | |
| 33.7 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Sony | LG |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-09-20 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 6.13 x 2.97 x 0.33 inches |
| 4.20 ounces | 6.00 ounces |
| -- | Blue, Red and Titan |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1520 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 157 pixels per inch | 271 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.9 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 215 QM215 chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.8 | 7.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.91 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.3 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG K22 is way better than the Sony Ericsson W600, getting a 66.3 score against 33.7. The LG K22 design is way thinner but way heavier than Sony Ericsson W600. The LG K22 has a much better processing power than Sony Ericsson W600, because it has a larger number of cores. The LG K22 features a way better display than Sony Ericsson W600, because it has a much higher resolution of 720 x 1520 and a way better pixel quantity per inch in the display.
The LG K22 features a lot bigger memory for applications and games than Sony Ericsson W600, because it has a slot for external memory cards that allows up to 32 GB and 32 GB internal storage. LG K22 features a really longer battery lifetime than Sony Ericsson W600. LG K22 shoots way better photos and videos than Sony Ericsson W600, because it has a back camera with lot more MP.
LG K22 costs a bit more money than the Sony Ericsson W600, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.