| Global Score | |
| 33.7 | 62.1 |
| Basic Information | |
| Sony | Nokia |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-10-19 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 5.93 x 2.82 x 0.36 inches |
| 4.20 ounces | 6.35 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 89.00 | $ 89.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 157 pixels per inch | 293 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.9 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | MediaTek Helio A22 MT6761 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | PowerVR GE8300 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.8 | 6.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.3 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Nokia 2 V Tella is much better than the Sony Ericsson W600, having a general score of 62.1 against 33.7. Nokia 2 V Tella is a incredibly thinner but noticeably heavier cellphone than the Sony Ericsson W600. The Nokia 2 V Tella has a much more vibrant screen than Sony Ericsson W600, because it has a much better amount of pixels per display inch and a lot better resolution of 720 x 1440 pixels.
The Nokia 2 V Tella has a much better performing CPU than Sony Ericsson W600, because it has 4 more cores. The Nokia 2 V Tella counts with a way bigger memory capacity to install games and applications than Sony Ericsson W600, because it has more internal storage capacity and a SD card slot that admits a maximum of 128 GB.
Nokia 2 V Tella takes greater photographs and videos than Sony Ericsson W600, because it has a lot more megapixels back facing camera. Nokia 2 V Tella has a way better battery life than Sony Ericsson W600.
The Nokia 2 V Tella and the Sony Ericsson W600 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.