| Global Score | |
| 33.7 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Sony | Nokia |
| -- | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-06-10 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 6.01 x 2.83 x 0.37 inches |
| 4.20 ounces | 5.50 ounces |
| -- | Black |
| -- | Metal and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 157 pixels per inch | 293 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.9 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 504 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.8 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.3 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2990mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Nokia 3.1 A is a lot better than Sony Ericsson W600, with a global score of 64.8 against 33.7. The Nokia 3.1 A design is heavier but noticeably thinner than Sony Ericsson W600. The Nokia 3.1 A features a way better display than Sony Ericsson W600, because it has a way better 720 x 1440 resolution and a lot better screen density.
The Nokia 3.1 A counts with a superior memory for apps and games than Sony Ericsson W600, because it has an external memory card slot that admits up to 128 GB and more internal storage capacity. Nokia 3.1 A features a much powerful CPU than Sony Ericsson W600, because it has more cpu cores. The Nokia 3.1 A shoots much better photos and videos than Sony Ericsson W600, because it has a camera in the back with a much higher resolution.
Nokia 3.1 A has a much longer battery duration than Sony Ericsson W600.
Nokia 3.1 A costs a bit more money than Sony Ericsson W600, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.