| Global Score | |
| 33.7 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.3, 4.2.2, 4.2.1, 4.2, 4.1.2, 4.1.1, 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-04-16 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 5.33 x 2.67 x 0.37 inches |
| 4.20 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 157 pixels per inch | 312 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | TI OMAP4460 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | PowerVR SGX540 (384 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0.8 | 5.8 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.80 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.7 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| EDGE and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.3 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1850mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | 7.5 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Nexus Sprint is much better than the Sony Ericsson W600, having a global score of 66.2 against 33.7. Galaxy Nexus Sprint's design is noticeably thinner but much heavier than the Sony Ericsson W600. Galaxy Nexus Sprint counts with a really superior processing power than Sony Ericsson W600, because it has a greater number of cores (and also faster) and a GPU.
The Samsung Galaxy Nexus Sprint has a much better screen than Sony Ericsson W600, because it has a way higher pixel amount per inch of screen and a way better resolution of 1280 x 720. Galaxy Nexus Sprint captures a lot better photographs and videos than Sony Ericsson W600, because it has a camera in the back with way more megapixels.
The Galaxy Nexus Sprint features much more storage capacity for games and applications than Sony Ericsson W600, because it has 32 GB internal storage capacity. Galaxy Nexus Sprint has a much better battery life than Sony Ericsson W600.
Samsung Galaxy Nexus Sprint costs a bit more money than the Sony Ericsson W600, but it's still a great deal, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.