| Global Score | |
| 33.7 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.2 |
| -- | 2014-03-15 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 5.24 x 2.60 x 0.38 inches |
| 4.20 ounces | 4.90 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 540 x 960 pixels |
| TFT | TFT |
| 157 pixels per inch | 245 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.8 |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.8 | 4.62 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Galaxy S3 Slim has a global score of 60.4, which is much better than Sony Ericsson W600's 33.7 general score. Galaxy S3 Slim's design is incredibly thinner but somewhat heavier than Sony Ericsson W600. The Galaxy S3 Slim has a very superior CPU than Sony Ericsson W600, because it has a larger number of faster cores.
Samsung Galaxy S3 Slim features a way better display than Sony Ericsson W600, because it has a much better 960 x 540 resolution and a lot higher pixels amount per inch in the screen. The Galaxy S3 Slim features a greater camera than Sony Ericsson W600, because it has a much more mega pixels camera in the back.
Galaxy S3 Slim has much more memory to install games and applications than Sony Ericsson W600, because it has a SD extension slot that supports a maximum of 32 GB and 8 GB internal storage. The Samsung Galaxy S3 Slim has a much better battery performance than Sony Ericsson W600.
Galaxy S3 Slim is a bit more expensive than the Sony Ericsson W600, but it's still a great choice, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.