| Global Score | |
| 33.7 | 60.2 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-09-13 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 4.80 x 2.50 x 0.50 inches |
| 4.20 ounces | 4.90 ounces |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 176 x 220 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | LCD |
| 157 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Lite MSM8960 chipset |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.8 | 3.82 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 4.51 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | 216 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Victory 4G LTE has a score of 60.2, which is way better than the Sony Ericsson W600's 33.7 general score. Galaxy Victory 4G LTE is a heavier but much thinner phone than the Sony Ericsson W600. Galaxy Victory 4G LTE features a lot better display than Sony Ericsson W600, because it has more pixels per inch in the screen and a way higher 800 x 480 resolution.
Galaxy Victory 4G LTE counts with a much better memory for apps and games than Sony Ericsson W600, because it has 4 GB internal memory and a slot for an external memory card that supports a maximum of 32 GB. Galaxy Victory 4G LTE counts with a really superior processing power than Sony Ericsson W600, because it has a higher number of cores (and also faster).
Galaxy Victory 4G LTE has a much longer battery life than Sony Ericsson W600. The Samsung Galaxy Victory 4G LTE counts with a way better camera than Sony Ericsson W600, because it has a back facing camera with lot more megapixels.
The Samsung Galaxy Victory 4G LTE costs a bit more than the Sony Ericsson W600, but it's still a convenient choice, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.