| Global Score | |
| 33.7 | 34.8 |
| Basic Information | |
| Sony | Sony |
| -- | 2010-06-16 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 3.68 x 2.05 x 0.62 inches |
| 4.20 ounces | 2.86 ounces |
| -- | Black, Blue, Gray, Green, Orange, Pink, Purple, Red, White and Yellow |
| $ 89.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.6 inches |
| 176 x 220 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 157 pixels per inch | 154 pixels per inch |
| No touch screen | Yes |
| 5.9 | 5.9 |
| processor | ARM946 (Single-Core 156 MHz) processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 5.49 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 5,12 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 8 GB) external memory slot |
| 0.8 | 0.96 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 2.00 MP |
| 4.51 | 4.73 |
| EDGE and GSM | EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 0.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 970mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | 312 hours standby time 3.5 hours talk time |
| 1.36 | 2.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 2.0 |
| Infra-red port | -- |
| -- | FM Radio |
Sony Ericsson Yendo a has an overall score of 34.8, which is a little bit better than Sony Ericsson W600's 33.7 overall score. Sony Ericsson Yendo a's body is thinner and lighter than Sony Ericsson W600. The Sony Ericsson W600 counts with a little better performance than Sony Ericsson Yendo a, although it has a lower number of cores.
Sony Ericsson Yendo a counts with a display that's just as good as the screen in Sony Ericsson W600, because although the Sony Ericsson Yendo a has a little bit less pixels per inch of screen, it also counts with a better 320 x 240 resolution. The Sony Ericsson Yendo a features a little bit better camera than Sony Ericsson W600, because it has a camera with a much higher 2 MP resolution.
The Sony Ericsson Yendo a has a very superior storage for applications, games, photos and videos than Sony Ericsson W600, because although it has only 5,12 MB internal memory capacity, it also counts with an external memory slot that supports a maximum of 8 GB. The Sony Ericsson Yendo a counts with a much better battery life than Sony Ericsson W600.
Sony Ericsson Yendo a is not only the best phones between the ones we are comparing, but it's also a bargain compared to others, which makes it a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.