| Global Score | |
| 28.4 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Sony | T-Mobile |
| Symbian 9.1 | Android 2.2 |
| 2006-02-13 | 2010-10-04 |
| 4.10 x 2.10 x 0.60 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 4.00 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 4 GB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 2.5 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| UMTS, GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Polymer Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 340 hours standby time 7.5 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.4 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G is way better than the Sony Ericsson W950, having a score of 44.4 against 28.4. T-Mobile myTouch 4G's construction is a lot newer and way thinner than the Sony Ericsson W950's, although it is also much heavier. The T-Mobile myTouch 4G works with Android 2.2 operating system, and Sony Ericsson W950 has Symbian 9.1 operating system.
The T-Mobile myTouch 4G has a much faster processing unit than Sony Ericsson W950, because it has a larger number of cores (and faster) and an additional graphics processing unit. T-Mobile myTouch 4G features an incredibly better looking screen than Sony Ericsson W950, because it has a way better resolution of 800 x 480px.
Sony Ericsson W950 features a superior storage for applications, games, photos and videos than T-Mobile myTouch 4G, although it has no SD memory card expansion slot. The T-Mobile myTouch 4G counts with a very superior camera than Sony Ericsson W950. T-Mobile myTouch 4G features a much better battery performance than Sony Ericsson W950, because it has 1400mAh of battery capacity against 900mAh.
T-Mobile myTouch 4G costs exactly the same than Sony Ericsson W950, making it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.