| Global Score | |
| 31.9 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.42 x 1.81 x 0.96 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.17 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 125.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | Super AMOLED |
| 102 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.2 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 14,34 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 780mAh Li-Polymer Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 7 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has an overall score of 76.1, which is a lot better than the Sony Ericsson Z310's overall score of 31.9. Galaxy S4 is a way heavier but extremely thinner cellphone than the Sony Ericsson Z310. Galaxy S4 has a much better processing power than Sony Ericsson Z310, because it has a graphics co-processor and 4 more cores.
Samsung Galaxy S4 counts with a much better display than Sony Ericsson Z310, because it has a much higher resolution of 1920 x 1080 and a much greater pixels quantity per display inch. Samsung Galaxy S4 counts with a superior memory capacity for games and applications than Sony Ericsson Z310, because it has 15,99 GB more internal memory and a SD card slot that holds a maximum of 64 GB.
Galaxy S4 counts with a very superior camera than Sony Ericsson Z310, because it has a camera in the back with a much higher resolution. The Galaxy S4 has a really longer battery lifetime than Sony Ericsson Z310, because it has a 233% larger battery size.
The Galaxy S4 is a little more expensive than the Sony Ericsson Z310, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.