| Global Score | |
| 29.1 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 3.20 x 1.80 x 0.90 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.30 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 115.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 128 x 160 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 16,38 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 400 hours standby time 9 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.4 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S III is a lot better than the Sony Ericsson Z520, getting a 70.8 score against 29.1. Galaxy S III's body is extremely heavier but incredibly thinner than Sony Ericsson Z520. The Samsung Galaxy S III features a very superior performance than Sony Ericsson Z520, because it has an additional GPU and more CPU cores.
The Samsung Galaxy S III features an incredibly better display than Sony Ericsson Z520, because it has a much higher resolution of 1280 x 720. The Samsung Galaxy S III counts with a lot better camera than Sony Ericsson Z520, because it has a back-facing camera with way more megapixels. The Galaxy S III features a much bigger memory to store more apps and games than Sony Ericsson Z520, because it has 15,98 GB more internal storage capacity and a slot for an SD memory card that allows up to 64 GB.
The Galaxy S III features a much better battery life than Sony Ericsson Z520, because it has a 133 percent more battery size.
The Galaxy S III not only is the best phones of the ones we are comparing, but it's also cheap compared to the Sony Ericsson Z520, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.