| Global Score | |
| 28.1 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 3.50 x 1.90 x 1.10 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.88 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 115.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 128 x 160 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFD | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.08 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 780mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 9 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.24 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III is much better than Sony Ericsson Z600, with a 70.8 score against 28.1. The Galaxy S III construction is noticeably thinner but somewhat heavier than the Sony Ericsson Z600. Samsung Galaxy S III features a very superior processing unit than Sony Ericsson Z600, because it has a GPU and a higher number of cores.
The Samsung Galaxy S III features a much better display than Sony Ericsson Z600, because it has a way better resolution of 1280 x 720 pixels. Galaxy S III features a greater camera than Sony Ericsson Z600, because it has a much more mega pixels back-facing camera. The Samsung Galaxy S III features a much better memory capacity to store more games and applications than Sony Ericsson Z600, because it has an external memory slot that supports a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S III has a much better battery performance than Sony Ericsson Z600, because it has a 169 percent larger battery size.
Even being the best phone of the ones we are comparing here, the Galaxy S III is also cheaper than the Sony Ericsson Z600.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.