| Global Score | |
| 26.3 | 71.6 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-01-20 |
| 3.85 x 1.41 x 0.62 inches | 5.81 x 2.79 x 0.33 inches |
| 2.01 ounces | 5.33 ounces |
| -- | Black, Blue and Red |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 105.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 96 x 39 pixels | 1520 x 720 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 47 pixels per inch | 295 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.1 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 439 SDM439 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1950 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 163,84 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0.7 | 8.44 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.91 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.9 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 200 hours standby time 2.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy A01 is way better than Toshiba G450, with a global score of 71.6 against 26.3. Samsung Galaxy A01's design is way heavier but incredibly thinner than Toshiba G450. The Samsung Galaxy A01 has a way better looking display than Toshiba G450, because it has a much better 720 x 1520 resolution and a lot better display pixels density.
The Samsung Galaxy A01 features a much bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Toshiba G450, because it has 16 GB internal memory and a SD memory card expansion slot that allows up to 512 GB. Samsung Galaxy A01 has a much powerful processor than Toshiba G450, because it has 8 more cpu cores.
The Galaxy A01 has a way better battery performance than Toshiba G450. The Galaxy A01 has a very superior camera than Toshiba G450.
The Galaxy A01 is not only the best phones in this comparison, but it's also cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.