| Global Score | |
| 26.3 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| -- | 2018-05-22 |
| 3.85 x 1.41 x 0.62 inches | 5.90 x 2.79 x 0.30 inches |
| 2.01 ounces | 5.71 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and Lavender |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 105.00 | $ 109.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 96 x 39 pixels | 1480 x 720 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 47 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.1 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7 Octa 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Mali-T830 MP1 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| 163,84 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 0.7 | 9.44 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 16.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.9 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 200 hours standby time 2.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy A6 is much better than Toshiba G450, getting a 75.8 score against 26.3. The Galaxy A6 body is a lot thinner but a lot heavier than Toshiba G450. Samsung Galaxy A6 features a way better display than Toshiba G450, because it has a much higher count of pixels per inch of display and a lot better 720 x 1480 resolution.
The Galaxy A6 has a way bigger storage for apps and games than Toshiba G450, because it has a slot for external memory cards that admits a maximum of 400 GB and 32 GB internal storage. The Samsung Galaxy A6 features a very superior processor than Toshiba G450, because it has more CPU cores. The Samsung Galaxy A6 features a much better camera than Toshiba G450.
Samsung Galaxy A6 features a superior battery lifetime than Toshiba G450.
Galaxy A6 costs a bit more money than the Toshiba G450, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.