| Global Score | |
| 26.3 | 73.1 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| -- | Android 9.0 Pie, 8.0 Oreo |
| -- | 2018-07-13 |
| 3.85 x 1.41 x 0.62 inches | 6.03 x 3.00 x 0.34 inches |
| 2.01 ounces | 6.38 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 105.00 | $ 107.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 96 x 39 pixels | 1280 x 720 pixels (HD) |
| OLED | TFT |
| 47 pixels per inch | 267 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.1 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7 Octa 7870 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-T830 MP1 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| 163,84 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 0.7 | 9.44 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 13.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.13 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.9 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3300mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 200 hours standby time 2.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy J7 Star has a score of 73.1, which is way better than Toshiba G450's 26.3 overall score. The Galaxy J7 Star is a a lot heavier but thinner cellphone than the Toshiba G450. The Galaxy J7 Star features a much greater performance than Toshiba G450, because it has a larger number of faster cores.
The Galaxy J7 Star features a lot better looking screen than Toshiba G450, because it has a much better resolution of 720 x 1280 and much more pixels per inch in the screen. Samsung Galaxy J7 Star captures much better photos and videos than Toshiba G450. The Galaxy J7 Star has a very superior memory capacity for apps and games than Toshiba G450, because it has an external SD slot that supports a maximum of 400 GB and more internal memory.
Galaxy J7 Star features a much better battery life than Toshiba G450.
The Galaxy J7 Star is a bit more expensive than the Toshiba G450, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.