| Global Score | |
| 26.3 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 3.85 x 1.41 x 0.62 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 2.01 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 105.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 96 x 39 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| 47 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.1 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 163,84 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.7 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.9 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 2.2 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S III has a general score of 70.8, which is a lot better than Toshiba G450's global score of 26.3. The Samsung Galaxy S III is a much thinner but much heavier cellphone than the Toshiba G450. The Galaxy S III has a very superior processing power than Toshiba G450, because it has 2 more cpu cores and a graphics co-processor.
The Samsung Galaxy S III counts with a lot better looking screen than Toshiba G450, because it has a lot greater amount of pixels per screen inch and a lot better 1280 x 720 resolution. The Galaxy S III features a way bigger storage for applications, games, photos and videos than Toshiba G450, because it has an external memory card slot that allows a maximum of 64 GB and more internal storage.
Galaxy S III features a way better camera than Toshiba G450. Galaxy S III counts with a really longer battery performance than Toshiba G450.
Galaxy S III costs a little more money than the Toshiba G450, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.