| Global Score | |
| 34.1 | 52.1 |
| Basic Information | |
| UMX | LG |
| Android 4.1 | Android 4.1 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.80 x 2.52 x 0.53 inches | 4.44 x 2.55 x 0.47 inches |
| 4.23 ounces | 4.41 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 75.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 4 inches | 3.8 inches |
| -- | 320 x 480 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 233 pixels per inch | 152 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.6 | 6.9 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 3.00 MP |
| -- | 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution |
| 5.5 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 3.1 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 252 hours standby time 5 hours talk time | 652 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 2.24 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG Optimus L4 II Dual is much better than the UMX U680, with a general score of 52.1 against 34.1. These phones have the same Android 4.1 OS (Operating System). The LG Optimus L4 II Dual is a somewhat thinner but just a little bit heavier phone than the UMX U680. The LG Optimus L4 II Dual has a little more vivid screen than UMX U680, although it has a lot worse pixels density and a little smaller screen.
The LG Optimus L4 II Dual counts with a superior memory capacity to install games and applications than UMX U680, because it has a SD extension slot that holds up to 32 GB. The LG Optimus L4 II Dual has a much better performance than UMX U680, because it has a graphics co-processor and a higher number of cores.
The LG Optimus L4 II Dual counts with a superior battery life than UMX U680, because it has a 1700mAh battery size against 800mAh. The LG Optimus L4 II Dual features a little bit better camera than UMX U680, although it has a back camera with a lot worse resolution.
The LG Optimus L4 II Dual and the UMX U680 cost the same, which makes it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.