| Global Score | |
| 29.3 | 66.6 |
| Basic Information | |
| Verizon | LG |
| -- | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-09-08 |
| 4.02 x 2.01 x 0.60 inches | 5.78 x 2.80 x 0.33 inches |
| 3.95 ounces | -- |
| -- | Platinum gray |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 120.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 167 pixels per inch | 293 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.9 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 7.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.58 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 220 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG Escape Plus is a lot better than Verizon Wireless Salute, getting a 66.6 score against 29.3. LG Escape Plus's body is extremely lighter and much thinner than the Verizon Wireless Salute. The LG Escape Plus features a much more powerful processor than Verizon Wireless Salute, because it has a larger number of faster cores.
LG Escape Plus counts with a lot better display than Verizon Wireless Salute, because it has a way higher pixel amount per inch in the display, a lot higher 720 x 1440 pixels resolution and a much bigger screen. The LG Escape Plus has a much better memory to store more apps and games than Verizon Wireless Salute, because it has an external SD slot that holds up to 32 GB.
LG Escape Plus features a much better battery life than Verizon Wireless Salute. LG Escape Plus features a lot better camera than Verizon Wireless Salute, because it has a back facing camera with lot more mega pixels.
LG Escape Plus and the Verizon Wireless Salute cost the same, which makes this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.