| Global Score | |
| 29.3 | 67.7 |
| Basic Information | |
| Verizon | Motorola |
| -- | Android 5.1 |
| -- | 2015-10-27 |
| 4.02 x 2.01 x 0.60 inches | 5.83 x 2.95 x 0.43 inches |
| 3.95 ounces | 5.96 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 120.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | TFT |
| 167 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Single-Core 1700 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 405 GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 21.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.35 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3630mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 220 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Motorola DROID MAXX 2 has an overall score of 67.7, which is a lot better than Verizon Wireless Salute's overall score of 29.3. The Motorola DROID MAXX 2 construction is way heavier but notably thinner than Verizon Wireless Salute. Motorola DROID MAXX 2 counts with a lot better performance than Verizon Wireless Salute, because it has a larger number of cores (and they are faster).
The Motorola DROID MAXX 2 features a much more vibrant display than Verizon Wireless Salute, because it has a much bigger display, a much better 1920 x 1080 resolution and a much higher pixel number per inch of display. Motorola DROID MAXX 2 features a greater camera than Verizon Wireless Salute, because it has a way better 21 MP resolution back-facing camera.
Motorola DROID MAXX 2 features a much better memory capacity for games and applications than Verizon Wireless Salute, because it has an external memory slot that allows a maximum of 128 GB. Motorola DROID MAXX 2 features a much better battery life than Verizon Wireless Salute.
Motorola DROID MAXX 2 and the Verizon Wireless Salute cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.