| Global Score | |
| 29.3 | 68.3 |
| Basic Information | |
| Verizon | Motorola |
| -- | Android 4.4.4, 4.4, 4.2.2 |
| -- | 2013-07-23 |
| 4.02 x 2.01 x 0.60 inches | 5.41 x 2.80 x 0.33 inches |
| 3.95 ounces | 5.89 ounces |
| -- | Kevlar |
| $ 120.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | AMOLED |
| 167 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.7 |
| Performance | |
| -- | Motorola X8 chipset |
| processor | Dual-Core 1700 MHz processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | 400 MHz, quad-core GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 10.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.69 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 7.2 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3500mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 220 hours standby time 4 hours talk time | 600 hours standby time |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Motorola DROID MAXX has an overall score of 68.3, which is way better than Verizon Wireless Salute's 29.3 general score. Motorola DROID MAXX is a much thinner but a lot heavier phone than Verizon Wireless Salute. Motorola DROID MAXX counts with a much sharper display than Verizon Wireless Salute, because it has a lot higher screen pixels density, a way bigger screen and a way better 1280 x 720 resolution.
The Motorola DROID MAXX counts with a much powerful CPU than Verizon Wireless Salute, because it has a greater number of cores. The Motorola DROID MAXX features a much better storage to install applications and games than Verizon Wireless Salute. Motorola DROID MAXX shoots much clearer photographs and videos than Verizon Wireless Salute, because it has a back camera with a lot higher resolution.
The Motorola DROID MAXX has a superior battery performance than Verizon Wireless Salute.
The Motorola DROID MAXX and the Verizon Wireless Salute cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.