| Global Score | |
| 29.3 | 71.4 |
| Basic Information | |
| Verizon | Samsung |
| -- | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-07-12 |
| 4.02 x 2.01 x 0.60 inches | 5.80 x 2.74 x 0.33 inches |
| 3.95 ounces | 4.97 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 120.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1560 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 167 pixels per inch | 296 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.9 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 9.84 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 220 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
Galaxy A10e has an overall score of 71.4, which is way better than Verizon Wireless Salute's overall score of 29.3. The Galaxy A10e design is way heavier but extremely thinner than Verizon Wireless Salute. The Samsung Galaxy A10e has a lot better hardware performance than Verizon Wireless Salute, because it has a greater number of cores.
The Samsung Galaxy A10e counts with an incredibly better screen than Verizon Wireless Salute, because it has a lot more pixels per inch of display, a way bigger display and a lot better resolution of 720 x 1560px. The Samsung Galaxy A10e features a way bigger storage for apps and games than Verizon Wireless Salute, because it has a SD memory slot that supports a maximum of 512 GB.
The Samsung Galaxy A10e shoots greater photographs and videos than Verizon Wireless Salute, because it has a lot better resolution back camera. The Galaxy A10e has a much better battery life than Verizon Wireless Salute.
Samsung Galaxy A10e costs a bit more money than Verizon Wireless Salute, but it's still a great deal, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.