| Global Score | |
| 29.3 | 79.5 |
| Basic Information | |
| Verizon | Samsung |
| -- | 2016-03-11 |
| 4.02 x 2.01 x 0.60 inches | 5.61 x 2.74 x 0.31 inches |
| 3.95 ounces | 5.36 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Pink gold, Silver and White |
| -- | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 4) |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 120.00 | $ 124.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.1 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| -- | 855 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.9 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 chipset |
| processor | Kryo, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 530 GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 0 | 8.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 12.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.4 inches (1/2.5") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 220 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S7 is way better than Verizon Wireless Salute, with a global score of 79.5 against 29.3. The Galaxy S7 design is notably heavier but way thinner than the Verizon Wireless Salute. Samsung Galaxy S7 has a much better performing processor than Verizon Wireless Salute, because it has a greater number of faster cores.
The Galaxy S7 counts with a way better looking screen than Verizon Wireless Salute, because it has a way higher resolution of 1440 x 2560, a lot larger screen and a much higher screen density. The Galaxy S7 counts with a very superior camera than Verizon Wireless Salute, because it has a camera with a much higher 12 MP resolution.
The Samsung Galaxy S7 counts with a very superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Verizon Wireless Salute, because it has a slot for an SD memory card that allows up to 200 GB. Samsung Galaxy S7 features a much better battery life than Verizon Wireless Salute.
Samsung Galaxy S7 costs a bit more money than the Verizon Wireless Salute, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.