| Global Score | |
| 29.5 | 77 |
| Basic Information | |
| Vertu | Apple |
| -- | iOS 8.x |
| -- | 2014-09-09 |
| 5.12 x 1.65 x 0.51 inches | 5.44 x 2.64 x 0.27 inches |
| 8.40 ounces | 4.55 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| -- | Aluminium, Glass and Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 165.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 750 x 1334 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 235 pixels per inch | 326 pixels per inch |
| -- | 500 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Apple A8 chipset |
| processor | 64-bit Cyclone ARMv8-A 2nd gen. (Dual-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 1 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | PowerVR GX6450 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 4 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 2.5 | 7.7 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.20 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EV-DO B, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Nano SIM |
| 2.8 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1810mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 300 hours standby time 5 hours talk time | 250 hours standby time 14 hours talk time |
| 1.36 | 3.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPhone 6 is much better than the Vertu Signature S, getting a score of 77 against 29.5. Apple iPhone 6 is a lighter and thinner device than the Vertu Signature S. The iPhone 6 counts with a much better screen than Vertu Signature S, because it has a better pixels count per display inch and a lot better resolution of 1334 x 750px.
The Apple iPhone 6 counts with a much faster processor than Vertu Signature S, because it has an additional GPU, a 64-bit CPU and a greater number of faster cores. The iPhone 6 features a greater camera than Vertu Signature S. IPhone 6 counts with a much better storage capacity for apps and games than Vertu Signature S, because it has more internal memory capacity.
IPhone 6 features a way better battery lifetime than Vertu Signature S.
Apple iPhone 6 costs a bit more money than the Vertu Signature S, but it's still a convenient choice, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.