| Global Score | |
| 29.5 | 75.3 |
| Basic Information | |
| Vertu | Apple |
| -- | iOS 8.x |
| -- | 2014-09-09 |
| 5.12 x 1.65 x 0.51 inches | 6.22 x 3.06 x 0.28 inches |
| 8.40 ounces | 6.07 ounces |
| -- | Black, Gold and Gray |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 165.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 235 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| -- | 500 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.4 |
| Performance | |
| -- | Apple A8 chipset |
| processor | 64-bit Cyclone ARMv8-A 2nd gen. (Dual-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 1 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | PowerVR GX6450 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 4 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 2.5 | 4.4 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.20 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EV-DO B, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Nano SIM |
| 2.8 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2915mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 300 hours standby time 5 hours talk time | 384 hours standby time 24 hours talk time |
| 1.36 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPhone 6 Plus has a global score of 75.3, which is a lot better than Vertu Signature S's 29.5 global score. Apple iPhone 6 Plus's construction is extremely lighter and incredibly thinner than Vertu Signature S. IPhone 6 Plus has a much better looking display than Vertu Signature S, because it has a way higher 1920 x 1080 resolution and a lot higher number of pixels per inch in the display.
IPhone 6 Plus counts with a very superior performance than Vertu Signature S, because it has a 64-bits processor, 2 more CPU cores and an additional graphics processor. IPhone 6 Plus has a much greater memory capacity for applications, games, photos and videos than Vertu Signature S, because it has 16 GB internal memory.
The Apple iPhone 6 Plus takes greater pictures and videos than Vertu Signature S. The iPhone 6 Plus features a much longer battery performance than Vertu Signature S.
IPhone 6 Plus costs a little more than the Vertu Signature S, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.