| Global Score | |
| 29.5 | 79 |
| Basic Information | |
| Vertu | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 5.12 x 1.65 x 0.51 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 8.40 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 165.00 | $ 160.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 235 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 4 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 2.5 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 2.8 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is way better than Vertu Signature S, with a 79 score against 29.5. Samsung Galaxy S4 is a incredibly lighter and incredibly thinner phone than the Vertu Signature S. Galaxy S4 features a much sharper display than Vertu Signature S, because it has a way better count of pixels per inch of screen and a much higher 1920 x 1080 resolution.
Samsung Galaxy S4 features a very superior memory capacity for games and applications than Vertu Signature S, because it has 60 GB more internal storage capacity and an external SD slot that allows up to 64 GB. The Galaxy S4 has an extremely better processor than Vertu Signature S, because it has an additional GPU and a larger number of faster cores.
The Samsung Galaxy S4 counts with a really longer battery lifetime than Vertu Signature S. The Samsung Galaxy S4 captures a lot better photos and videos than Vertu Signature S.
Galaxy S4 is not only the best devices in our comparison, but it's also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.