| Global Score | |
| 29.5 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Vertu | Samsung |
| -- | 2017-04-21 |
| 5.12 x 1.65 x 0.51 inches | 5.86 x 2.68 x 0.31 inches |
| 8.40 ounces | 5.47 ounces |
| -- | Arctic silver, Burgundy red, Coral blue, Maple gold, Midnight black, Orchid gray and Rose pink |
| -- | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 165.00 | $ 173.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 2960 x 1440 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 235 pixels per inch | 568 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.9 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chipset |
| processor | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2350 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 540 GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 4 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 2.5 | 10.78 |
| Camera | |
| -- | 12.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 9.79 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 2.8 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 5.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S8 is much better than the Vertu Signature S, with a overall score of 81.7 against 29.5. Samsung Galaxy S8's body is way lighter and thinner than Vertu Signature S. Galaxy S8 counts with a lot better screen than Vertu Signature S, because it has a way better resolution of 1440 x 2960 and a lot better number of pixels per inch of display.
The Galaxy S8 features a much better processing power than Vertu Signature S, because it has a greater number of faster cores. The Samsung Galaxy S8 has a lot bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Vertu Signature S, because it has 64 GB internal memory and a SD memory card expansion slot that supports up to 256 GB.
The Galaxy S8 features a much longer battery life than Vertu Signature S. Galaxy S8 captures much better photos and videos than Vertu Signature S.
The Galaxy S8 costs a little more money than Vertu Signature S, but it's still a convenient choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.