| Global Score | |
| 29.5 | 83.3 |
| Basic Information | |
| Vertu | Samsung |
| -- | 2018-03-16 |
| 5.12 x 1.65 x 0.51 inches | 5.81 x 2.70 x 0.33 inches |
| 8.40 ounces | 5.75 ounces |
| -- | Burgundy red, Coral blue, Ice blue, Lilac purple, Midnight black, Sunrise gold and Titanium gray |
| -- | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 165.00 | $ 158.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 2960 x 1440 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 235 pixels per inch | 568 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.9 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 845 SDM845 chipset |
| processor | Kryo 385, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2800 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 630 GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 4 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 2.5 | 11.34 |
| Camera | |
| -- | 12.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.50 aperture |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 10.23 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 2.8 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy S9 is a lot better than Vertu Signature S, getting an 83.3 score against 29.5. The Galaxy S9 design is extremely thinner and a lot lighter than the Vertu Signature S. The Galaxy S9 features a much more vibrant screen than Vertu Signature S, because it has a much higher resolution of 1440 x 2960px and a much higher screen pixel density.
Samsung Galaxy S9 features a way better processing power than Vertu Signature S, because it has a greater number of cores. The Galaxy S9 takes a lot better photographs and videos than Vertu Signature S. The Galaxy S9 has a much bigger memory capacity to store more games and applications than Vertu Signature S, because it has 60 GB more internal storage capacity and a SD card slot that supports up to 400 GB.
Galaxy S9 counts with a much better battery lifetime than Vertu Signature S.
Samsung Galaxy S9 is not only the best phones in our current comparison, but it's also a bit cheaper, making this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.