| Global Score | |
| 28.9 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Verykool | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.72 x 2.13 x 0.35 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.03 ounces | 5.26 ounces |
| Black, Blue, Green and White | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.5 inches |
| 220 x 176 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 141 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.24 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
The LG G3 is a lot better than Verykool i130, with a 76.4 score against 28.9. The LG G3 body has the same thickness than Verykool i130, but it is heavier. The LG G3 has a way better screen than Verykool i130, because it has a way bigger display, a lot higher display density and a lot higher resolution of 2560 x 1440 pixels.
The LG G3 counts with a very superior processor than Verykool i130, because it has a graphics co-processor and 4 more processing cores. The LG G3 features a superior storage to install applications and games or saving photos and videos than Verykool i130. The LG G3 has a much better camera than Verykool i130, because it has a camera with much more MP.
The LG G3 features a much better battery performance than Verykool i130, because it has a 275% bigger battery size.
The LG G3 costs a bit more than Verykool i130, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.