Alcatel OT-213 is a quite basic cellphone, having a 1.4 inches display.
Alcatel made the Alcatel OT-213available only in 3 colors, black, blue and red. This phone is much lighter than what you expect from a device like this. Even though this device has 4.25" long and 1.81" wide, it only holds a way smaller 1.4" screen. The Alcatel OT-213 is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.6 inches thickness.
This cellphone includes a low quality 1.4-inches screen with a 128 x 128 resolution, making everything in the screen lose details and definition.
The Alcatel OT-213 uses a SIM card for GSM services.
This cellphone has no cameras at all.
This cellphone comes with a 500 mAh low capacity Li-Ion battery providing this cellphone with a poor battery duration. According to Alcatel, this phone has an estimated stand by time of 400 hs and a talk time of 5 hours.
In case are looking for a basic device, this cellphone is the correct option .
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.25 x 1.81 x 0.60 inchesMetric10.8 x 4.6 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 2.33 ouncesMetric66.05 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Red |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 129 pixels per inchMetric50.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 52 MHz |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 500 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.