Alcatel OT-217 is a modest cellphone, counting with a 1.4" display. Let's take a better view of what this phone has to offer.
Alcatel made the Alcatel OT-217available just in 3 different color options, black, blue and red. This phone is a little thick compared to today's phones, being as thick as 0.57 inches. While the Alcatel OT-217 is 4.13" long and 1.81" wide, it only holds a much smaller 1.4 inches display.
Alcatel packed this phone with a low level 1.4-inches display, and a resolution of 128 x 128 , making it have a poor level graphic quality.
This phone doesn't have any cameras.
This phone works with a SIM card for GSM services.
The Alcatel OT-217 comes with a small 500 mAh Li-Ion battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it if you use it heavily. Alcatel afirms this phone has a 5 hs talk time and a 350 hs stand by time.
If you are looking for a cellphone for basic tasks, this device is the correct choice .
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.13 x 1.81 x 0.57 inchesMetric10.49 x 4.6 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 129 pixels per inchMetric50.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 52 MHz |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 500 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.