Alcatel OT-305 is a quite basic phone, having a 0.3 megapixels back facing camera and a 1.4" screen. Is that all? No, it's only the tip of the iceberg.
The Alcatel OT-305 is 4.21 inches long, but it is only able to hold a much smaller 1.4 inches display. This phone is quite thick for today's standards, with its 0.56" thickness. Alcatel made a really good design job making the Alcatel OT-305 weight only 2.38 oz.
This device is equipped with a poor 128 x 128 1.4-inches screen, which makes screen pixels too big and noticeable.
The Alcatel OT-305 counts with a 2,05 MB internal storage, a small quantity that could be enough for basic users considering this cellphone also has a slot for external memory cards to store photos and videos and even some applications that allow external memory installation.
This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone has only a 0.3 megapixels back camera.
This phone features a low capacity 500 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a not very long battery duration comparing with other similar cellphones. Alcatel reports a 400 hs stand by time and a 5 hs talk time for this cellphone.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.21 x 1.81 x 0.56 inchesMetric10.69 x 4.6 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 2.38 ouncesMetric67.47 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 129 pixels per inchMetric50.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 500 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.