Alcatel OT-306 is a low-end cellphone, packed with a small 1.4 inches screen and a 0.3 mega-pixels back-facing camera. But let's get into a bit more detail.
This time, it seems like Alcatel didn't care so much about the weight in this 2.82 ounces phone. The Alcatel OT-306 is available in 3 colors, black, red and white. This phone isn't really a compact phone, given that it is 4.21" long,but it just contains a 1.4" display. This cellphone is a bit thick compared to nowadays devices, with a thickness of 0.55 inches.
Alcatel packed the Alcatel OT-306 with a poor 1.4" screen, and a resolution of 128 x 128 , which makes all images and videos look like low resolution media.
This phone counts with a 2,05 MB internal memory, a mediocre amount that may be adequate for some users considering that the Alcatel OT-306 also has a slot for external memory cards to store songs, pictures and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This cellphone works with a SIM card for GSM services.
This cellphone only has a 0.3 MP back-facing camera.
The Alcatel OT-306 packs a 500 mAh low capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a below average battery lifecompared to other devices. According to Alcatel, this cellphone has an aproximate 418 hours stand by time and a 6 hs talk time.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.21 x 1.81 x 0.55 inchesMetric10.69 x 4.6 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 129 pixels per inchMetric50.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 52 MHz |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 500 mAh |
| Stand-by Time: | 418 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.