Alcatel OT-308 is a not very powerful cellphone, which counts with a 0.3 mega-pixels back side camera and a small sized 1.5-inches screen.
Although the Alcatel OT-308 only has 0" long, it is still able to fit a a 1.5" display.
Alcatel packed this cellphone with a low quality 1.5-inches display, and a 128 x 128 resolution, which makes all images and videos look like low resolution footage.
This cellphone is only equipped with a 0.3 mega-pixels back camera.
This phone works with a SIM card for GSM connection.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Also Known As: | Alcatel One Touch 308 |
| Product code: | 308 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 121 pixels per inchMetric47.64 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 58 MHz |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.