Alcatel OT-355 is a not very powerful phone, with a 0.3 MP back camera and a compact 1.8" screen. We will get a better idea about this device's specs when we get into more details.
This phone has a mediocre 1,02 MB internal storage memory, which could be enough for some users knowing that this phone also has a slot for an external memory card to store songs, pictures and videos.
This phone feels much lighter than what one would expect from a cellphone like this. Alcatel sells the Alcatel OT-355 in red and gray. Though this device is 4.06" long and 2.28" wide, it only comes with a smaller 1.8 inches screen.
This phone only has a 0.3 mega-pixels back camera.
This phone includes a mediocre 128 x 160 1.8" screen, losing a lot of details in images and videos.
The Alcatel OT-355 uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone features a 650 mAh small capacity Li-Ion battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. Alcatel reports a talk time of 9 hs and a stand by time of 450 hours for this device.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.06 x 2.28 x 0.48 inchesMetric10.31 x 5.79 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
| Colors: | Gray and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 160 x 128 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 1,02 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.