Alcatel OT-361 is a low end cellphone, featuring a 0.3 megapixels back facing camera and a 1.8 inches screen.
This cellphone counts with a 1,02 MB internal storage memory, a poor quantity that might not be adequate for the vast majority of users considering the Alcatel OT-361 doesn't come with a slot for SD memory cards to store additional applications, songs, pictures, videos.
The Alcatel OT-361 is a bit thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.76 inches. Although this cellphone is 3.58" long and 1.76" wide, it only comes with a smaller 1.8 inches screen. Alcatel sells the Alcatel OT-361 in blue, red and gray. Alcatel appears to have forgotten about weight optimization in this 2.68 ounces device.
The Alcatel OT-361 only has a 0.3 mega-pixels back side camera.
The Alcatel OT-361 is equipped with a low quality 160 x 128 1.8 inches screen, making everything in the screen lose details and definition.
This cellphone packs a poor capacity 650 mAh Li-Ion battery providing this device with a poor battery duration. Alcatel says this phone has a 400 hours stand by time and a 6 hours talk time.
This device uses a SIM card to connect to GSM networks.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 3.58 x 1.76 x 0.76 inchesMetric9.09 x 4.47 x 1.93 cmImperial |
| Weight: | 2.68 ouncesMetric75.98 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 52 MHz |
| Internal Memory: | 1,02 MB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.