Alcatel OT-385 is a low level phone, with a 0.3 mega-pixels back camera and a little 2" display.
This cellphone is available only in color black. Alcatel has made a very good optimization job making the Alcatel OT-385 as lightweight as 2.82 oz. This phone is 4.13 inches long, it just packs a smaller 2 inches display.
This cellphone has a nice 2 inches screen with a 176 x 220 resolution, which makes all pictures and videos look quite nice.
This cellphone works with a SIM card for GSM services.
This cellphone only has a 0.3 megapixels back camera.
This phone uses a 850 mAh poor capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a thirsty device like this. Alcatel reports a 560 hours stand by time and a 7 hs talk time for this cellphone.
Alcatel 1T10 Smart TAB (Wi-Fi), 32GB+2GB RAM, 10.1-inches HD IPS Tablet, Eye Protection, Kids Mode + Flipcase (Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel 3T 8 9032T (32GB, 2GB) 8.0" Cellular Tablet with Calling, 4080mAh Battery, Face Unlock, Android 10, GPS, US 4G LTE GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) (Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.13 x 2.28 x 0.47 inchesMetric10.49 x 5.79 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 220 x 176 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 104 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 560 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.