Alcatel OT-385D is a quite basic phone, which features a 2" display and a 0.3 MP back-facing camera.
This phone is only for sale in color black. This phone is much lighter than what one would think about a device of this size. The Alcatel OT-385D is 4.13 inches long and 2.28 inches wide, but it's only able to pack a much smaller 2" screen.
Alcatel equipped the Alcatel OT-385D with a interesting 2 inches display, and a resolution of 176 x 220 , making everything look nice.
This phone has dual SIM cards so it can to use 2 different phone numbers in the same phone.
This cellphone is equipped with only a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
The Alcatel OT-385D features a 850 mAh poor capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding phone like this. According to Alcatel, this cellphone has a reported talk time of 7 hs and a stand by time of 560 hours.
Alcatel Link Zone 4G LTE Global MW41NF-2AOFUS1 Mobile WiFi Hotspot Factory Unlocked GSM Up to 15 WiFi Users USA Latin Caribbean Europe MW41NF
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel LINKZONE | Mobile Wifi Hotspot | 4G LTE Router MW41TM | Up to 150Mbps Download Speed | WiFi Connect Up to 15 Devices | Create A WLAN Anywhere | GSM Unlocked
Shop now
AT&T GoPhone Alcatel Ideal 4G LTE w/ 8GB Memory Prepaid Cell Phone Slate Blue
Shop now
Alcatel LINKZONE US Unlocked 4G LTE Mobile Wi-Fi Hotspot w/iOS & Android App, GSM Unlocked, Up to 15 Users MW41 (Unlocked Global 4G LTE) (Renewed)
Shop now
Alcatel GO FLIP 4044 4G LTE (Unlocked for All Carriers) Flip Phone for Seniors Big Buttons Easy to Use - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.13 x 2.28 x 0.47 inchesMetric10.49 x 5.79 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 220 x 176 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 104 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 560 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.