Alcatel OT-505 is a not very powerful phone, packed with a 0.3 megapixels back camera and a small sized 1.8-inches screen.
The Alcatel OT-505 feels much lighter than what one would expect from a cellphone like this. Whereas the Alcatel OT-505 has 4.21 inches long and 1.81" wide, it only comes with a smaller 1.8 inches screen. The Alcatel OT-505 is a little thick compared to today's phones, being as thick as 0.56 inches. Alcatel is offering this phone in three colors, green, red and gray.
This cellphone has a mediocre 1.8" screen with a 160 x 128 resolution, which makes all photos and videos look like low resolution media.
This cellphone counts with a 2,05 MB internal memory, which may be enough for some users considering that this device also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos.
This phone works with a SIM card for GSM connection.
This phone has only a 0.3 megapixels back camera.
This phone has a 650 mAh small sized Li-Ion battery that provides this phone a below average battery lifecompared to other devices. According to Alcatel, this device has an estimated stand by time of 450 hs and a talk time of 9 hours.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.21 x 1.81 x 0.56 inchesMetric10.69 x 4.6 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 2.46 ouncesMetric69.74 gImperial |
| Colors: | Gray, Green and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.