Alcatel OT-506 is a low-end cellphone, coming with a small 1.8" display and a 2 mega-pixels back-facing camera.
This phone is a little thick compared to nowadays devices, with a thickness of 0.53 inches. This phone is 4.17" long and 1.81 inches wide, but it is only able to hold a much smaller 1.8" display. This phone is sold in two colors, black and red. It seems like Alcatel forgot about optimizing the weight in this 2.82 ounces phone.
This cellphone is equipped with a poor 160 x 128 1.8-inches screen, which makes screen pixels too big and noticeable.
This phone comes with a 2,05 MB internal memory, a poor quantity that could be adequate for basic users considering that it also has an external memory slot to store songs, photos and videos.
This cellphone only has a 2 megapixels back camera. It is capable of shooting videos in 220x176 .
This phone features a small 650 mAh Li-Ion battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it even after moderate usage. According to Alcatel, this phone has an estimated talk time of 6 hs and a stand by time of 400 hours.
This device works with a SIM card for GSM services.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.17 x 1.81 x 0.53 inchesMetric10.59 x 4.6 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.