Alcatel OT-600 is a quite basic device, packed with a 1.3 MP back facing camera and a 1.8" screen. Is that all? No, it's only the beginning.
This phone comes with a 2,05 MB internal storage memory, a small quantity that might be enough for some basic users considering that this cellphone also has a slot for an external memory card to store pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
The Alcatel OT-600 is offerred in a nice range of colors like black, pink, orange, blue and gray. This cellphone isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 4.13" long,but it just packs a 1.8 inches screen. Alcatel didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.17 ounces phone.
This cellphone has a poor 1.8 inches display with a 160 x 128 resolution, which makes all photos and movies look like low resolution media.
This phone is equipped with only a 1.3 megapixels back-facing camera.
This phone packs a poor 750 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. Alcatel informs a stand by time of 400 hs and a talk time of 10 hs for this phone.
The Alcatel OT-600 uses a SIM card for GSM services.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.13 x 1.77 x 0.47 inchesMetric10.49 x 4.5 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Orange and Pink |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.